Montaż konstrukcji fotowoltaicznej – jak należy montować moduły fotowoltaiczne?
24.11.2023

Montaż konstrukcji fotowoltaicznej – jak należy montować moduły fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną. Aby tak się działo, konieczny jest umiejętnie przeprowadzony montaż konstrukcji podtrzymującej moduły. Najważniejszy z etapów inwestycji w system PV wymaga dbałości, która ma zapewnić efektywność, trwałość i bezpieczeństwo systemu. W tym poradniku omawiamy istotne kwestie dotyczące projektowania konstrukcji fotowoltaicznej i instalowania jej elementów w wybranym do tego miejscu.

 

Na czym polega montaż konstrukcji pod moduły fotowoltaiczne?

Na instalacje fotowoltaiczne składa się kilka niezbędnych elementów. Oprócz modułów fotowoltaicznych są to inwerter (inaczej falownik), okablowanie i konstrukcja wsporna.

Montaż konstrukcji fotowoltaicznej to nic innego jak instalacja modułów na odpowiednio wybranych wcześniej powierzchniach – takich, które zapewnią maksymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Umiejętnie wykonany montaż ma na celu zoptymalizować kąt, pod jakim są ustawione moduły i ich zorientowanie względem słońca, co z kolei umożliwia uzyskiwanie możliwie największej ilości energii elektrycznej i generowanie sporych oszczędności.

 

Montaż konstrukcji fotowoltaicznej – na co zwrócić uwagę?

Montaż konstrukcji pod moduły fotowoltaiczne to istotny etap w procesie wdrażania systemu fotowoltaicznego. Oto najważniejsze aspekty związane z instalacją systemu PV.

1. Wybór lokalizacji
Moduły produkujące prąd ze słońca powinny znajdować się w miejscu, które zapewni im maksymalne możliwe nasłonecznienie. Należy unikać miejsc zacienionych (przez budynki i drzewa), które wpłyną niekorzystnie na wydajność systemu. Ważne jest też nachylenie modułów (najlepiej pod kątem 30-40 stopni na dachach ukośnych, z kolei na dachach płaskich oraz konstrukcjach wolnostojących systemy wsporne pozwalają na ustawienie ich pod kątem 10-25 stopni) i ich orientacja w kierunku południowym, pozwalające na optymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Na rynku dostępne są też nowoczesne konstrukcje PV zorientowane na wschód-zachód

2. Wybór konstrukcji montażowejUmiejscowienie modułów fotowoltaicznych jest jednym z podstawowych czynników, który wpływa na wydajność całej instalacji. Inwestorzy mogą zdecydować się na montaż konstrukcji fotowoltaicznej na dachu (najczęściej wybierana opcja), na gruncie lub opcjonalnie na wiacie fotowoltaicznej. Ważne są przy tym stabilność konstrukcji, odporność na warunki atmosferyczne i dopasowanie do rodzaju dachu lub ukształtowania terenu.

3. Przygotowanie powierzchniPrzed przystąpieniem do montażu modułów fotowoltaicznych konieczne jest też przygotowanie powierzchni. W przypadku systemów instalowanych na dachu potrzebne może okazać się wzmocnienie jego konstrukcji – tak, aby wytrzymał ciężar modułów. Z kolei w przypadku instalacji naziemnej należy zadbać o wyrównanie terenu.

4. Montaż modułów PV
Na powierzchni montażu instalowana jest konstrukcja nośna, na której umieszczane są moduły. Montaż konstrukcji fotowoltaicznej należy przeprowadzać zgodnie z instrukcjami producenta i obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Podczas prac montażowych należy uwzględnić odstępy między modułami, jak również między modułami a dachem, co zapewni właściwą wentylację i chłodzenie systemu.

5. Podłączenie systemu
W kolejnym kroku zamontowane moduły fotowoltaiczne należy podłączyć do systemu elektrycznego budynku. Konieczne jest przy tym przetestowanie instalacji pod kątem poprawnego i bezpiecznego działania.

 

Specjaliści od montażu konstrukcji fotowoltaicznej – komu powierzyć zadanie?

Montaż modułów fotowoltaicznych to zadanie, które warto powierzyć w ręce specjalistów mających wiedzę techniczną i doświadczenie w tej dziedzinie. Firmy specjalizujące się w energii odnawialnej oferują kompleksowe usługi montażu fotowoltaiki.

Polskie prawo nie zabrania wykonywania montażu modułów fotowoltaicznych na własną rękę. Należy przy tym pamiętać, że mimo pewnych oszczędności związanych z robocizną, taki montaż konstrukcji fotowoltaicznej wiąże się z dość dużym ryzykiem.

Do najczęstszych błędów przy montażu fotowoltaiki należą: nieprawidłowe ustawienie modułów, niewłaściwie ułożone kable, zbyt luźno dokręcone śruby montażowe, brak odstępów wentylacyjnych, błędnie zamocowany falownik, brak odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz wystawanie paneli poza linię dachu.

Bez wątpienia więc pomoc ze strony instalatorów z uprawnieniami jest niezbędne do prawidłowego projektowania konstrukcji fotowoltaicznej oraz właściwego jej zamontowania i uruchomienia systemu.