Nowa edycja Energia Plus - programu dofinansowania OZE dla firm
21.02.2023

Nowa edycja Energia Plus - programu dofinansowania OZE dla firm

Od 1 lutego br. ruszyła kolejna edycja programu Energia Plus, którego celem jest wsparcie inwestycji, które zapewnią zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawę jakości powietrza.

To już czwarta edycja programu Energia Plus. Ubiegłe edycje cieszyły się niewielkim zainteresowaniem ze strony podmiotów biznesowych, głównie ze względu na formę wsparcia opartą na pożyczce. Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, której istotnym elementem jest koszt energii elektrycznej, powodują jednak, że przedsiębiorcy coraz częściej szukają rozwiązań które pomogą im w szybki i relatywnie niedrogi sposób obniżyć koszty.   

Preferencyjne oprocentowanie środków, które można pozyskać w ramach Energia Plus powoduje, że w dobie wysokich stóp procentowych stosowanych przy finansowaniu kredytowym, staje się to coraz bardziej atrakcyjna forma finansowania.  

 

  Najważniejsze elementy programu Energia Plus:

  Wsparciem w programie objęci są przedsiębiorcy (w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców) wykonujący działalność gospodarczą, w tym spółki celowe (project finance).

  • Kwota pożyczki, którą można uzyskać, może wynieść od 500 tys. zł do 500 mln zł. W przypadku project finance maksymalnie może pokryć 85% kosztów kwalifikowanych netto, zatem wkład własny powinien wynieść minimum 15%.

  • Interesującym z perspektywy przedsiębiorcy może być 15 letni okres finansowania, co jest okresem istotnie dłuższym niż w przypadku oferowanych obecnie produktów kredytowych czy też leasingowych.

  • Dużym atutem pożyczki jest również jej poziom cenowy. Oprocentowanie kalkulowane jest jako WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5% w skali roku. Nie ma przy tym dodatkowych prowizji, które mogłyby się pojawić przy produktach bankowych.

  • Dodatkową zaletą jest fakt, że w ramach pożyczki można uzyskać umorzenie 10% kwoty pożyczki, ale nie więcej niż 1 mln zł.

   

  Wnioski w sprawie pożyczki przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski można składać w okresie od 01.02.2023 r. – 13.12.2024 r. lub do wyczerpania alokacji środków.

   >>Szczegóły dotyczące programu Energia Plus >>>

  Nabór IV wniosków 2023-2024

   Michał Olszewski, Product Manager w Corab S.A.

   Od 15 lat działa na rynku energetycznym. Pracował w obszarze rozwoju produktów, sprzedaży i innowacji dla klientów     biznesowych w PGE Polskiej Grupy   Energetycznej, PKP Energetyka oraz innogy Polska (obecnie E.ON). W ostatnim czasie w   polskim oddziale portugalskiego koncernu energetycznego EDP   wdrażał nowe modele sprzedaży fotowoltaiki (PV As A Service) oraz   bundle produktowe (fotowoltaika + energia). Absolwent Wydziału Zarządzania   Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.